Product Catalogue
Product Data Sheet · Pharma Excipients
Pharma Grade Salt
CAS7647-14-5FormulaNaCl
Pharmaceuticals
Identity
| CAS Number | 7647-14-5 |
| Chemical Formula | NaCl |
| Synonyms | Sodium chloride BP/USP, NaCl (pharma), Saline (solid grade) |
Characteristics
| Molar Weight | 58.44 g/mol |
| Melting Point | 801 °C |
| Boiling Point | 1413 °C |
| Forms | Fine crystalline powder (BP/USP/IP grade) |
Physical Properties
| Appearance | White crystalline powder |
| Odor | Odorless |
Packaging & Storage
| Packaging | 25 kg double poly-lined paper bags |
| Shelf Life | 36 months from date of manufacture |
Key Applications
- 01Isotonic agent in parenteral and ophthalmic preparations
- 02Tablet diluent and glidant
- 03Oral rehydration salt formulations
- 04Nasal and wound irrigation solutions
Industries Served
Pharmaceuticals
Request a Quote
Get pricing, grade options and full technical documentation for Pharma Grade Salt.
Contact Us