Product Catalogue
Product Data Sheet · Sweeteners & Syrups
Sorbitol
CAS50-70-4FormulaC₆H₁₄O₆
Food & BeverageBakery & ConfectioneryPharmaceuticals
Identity
| CAS Number | 50-70-4 |
| Chemical Formula | C₆H₁₄O₆ |
| Synonyms | D-Glucitol, D-Sorbitol, Glucitol, E420 |
Characteristics
| Molar Weight | 182.17 g/mol |
| Melting Point | 95–97 °C (solid); N/A (70% solution) |
| Boiling Point | 296 °C |
| Forms | 70% aqueous solution or crystalline powder |
Physical Properties
| Appearance | Clear, colorless viscous liquid (70% solution) or white crystalline powder |
| Odor | Odorless |
Packaging & Storage
| Packaging | Bulk tanker, 250 kg drums (liquid); 25 kg bags (powder) |
| Shelf Life | 24 months from date of manufacture |
Key Applications
- 01Humectant in bakery, confectionery and chewing gum
- 02Reduced-calorie sweetener in diabetic foods
- 03Plasticiser and carrier in pharmaceutical syrups
- 04Moisturising agent in personal care formulations
Industries Served
Food & BeverageBakery & ConfectioneryPharmaceuticals